SOULTRAIL - Trailrunning Season Opening
April 2027
94571 Deggendorf
94571 Deggendorf
Wettbewerbe
- 14k Trailrun
- 27k Trailrun
- 38k Trailrun
- 55k Trailrun
- 74k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 14 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 350 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 350m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rusel, 94571 Schaufling, DE
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 27 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 970 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 970m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rusel, 94571 Schaufling, DE
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 38 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1760 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1760m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rusel, 94571 Schaufling, DE
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 55 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2200 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2200m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rusel, 94571 Schaufling, DE
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 74 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3100 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3100m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rusel, 94571 Schaufling, DE
Nearby accommodations
Contact
29958/1000616/2026-04-30 13:11:19