Stadtlauf Seßlach
Fri, August 14, 2026
96450 Sesslach
96450 Sesslach
Wettbewerbe
- 4k
- 7.6k Walk
- 10k relay
- 10k
Race Overview
| Date: | Friday, August 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Luitpoldstr. , 96450 Sesslach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Luitpoldstr. , 96450 Sesslach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, August 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:15 PM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.6 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Luitpoldstr. , 96450 Sesslach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Luitpoldstr. , 96450 Sesslach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, August 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Luitpoldstr. , 96450 Sesslach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Luitpoldstr. , 96450 Sesslach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, August 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Luitpoldstr. , 96450 Sesslach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Luitpoldstr. , 96450 Sesslach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
28983/987480/2025-12-06 16:31:05