Königseer Stadtwaldlauf
Sun, August 30, 2026
07426 Königsee
07426 Königsee
Wettbewerbe
- 5.5k
- 11.5k Nordic walk
- 11.5k
- 20.5k
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:55 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Markt 1, 07426 Königsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:35 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Markt 1, 07426 Königsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Markt 1, 07426 Königsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:40 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 20.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Markt 1, 07426 Königsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
4515/984489/2025-11-19 01:11:03