8. Staßfurter Salzland-Lauf
Fri, May 22, 2026
39418 Staßfurt
39418 Staßfurt
Wettbewerbe
- 1.5k
- 6k Run & Walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Friday, May 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:15 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 1.5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sperlingsberg (Wobau/Stadtwerke), Steinstraße 40, 39418 Staßfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, May 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:50 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sperlingsberg (Wobau/Stadtwerke), Steinstraße 40, 39418 Staßfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, May 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:45 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sperlingsberg (Wobau/Stadtwerke), Steinstraße 40, 39418 Staßfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
16338/999556/2026-04-26 19:43:04