Straßenlauf „Rund um das Bayer-Kreuz“
March 2027
51375 Leverkusen
51375 Leverkusen
Wettbewerbe
- 1.3k
- 2.5k Walk
- 2.5k
- 5k
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1.25 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kaiser-Wilhelm-Allee, 51373 Leverkusen
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:25 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 2.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kaiser-Wilhelm-Allee, 51373 Leverkusen
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:10 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kaiser-Wilhelm-Allee, 51373 Leverkusen
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:25 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kaiser-Wilhelm-Allee, 51373 Leverkusen
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kaiser-Wilhelm-Allee, 51373 Leverkusen
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5740/994263/2026-03-20 11:51:02