Taubertaltrail Adelshofen
91587 Adelshofen
- 5k Hiking
- 5k Trailrun
- 11k Hiking
- 11k Trailrun
- 23k Trailrun
- 33k Trailrun
- 64k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Sport: | hiking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 118 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 118 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Sport: | hiking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 256 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 256 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 23 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 617 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 33 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 794 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 64 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1380 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Haardtstadion 1 /SC Adelshofen, 91587 Adelshofen
children/youth
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
28469/997311/2026-04-13 19:19:05