Thumer Pfingstlauf
Sat, May 23, 2026
09419 Thum
09419 Thum
Wettbewerbe
- 5k Run & Walk
- 10k
- 10k Walk
- 18k
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:10 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Thum, Am Stadtpark
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Thum, Am Stadtpark
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Thum, Am Stadtpark
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Thum, Am Stadtpark
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:10 AM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Thum, Am Stadtpark
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Thum, Am Stadtpark
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 18 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Thum, Am Stadtpark
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Thum, Am Stadtpark
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
3261/997321/2026-04-13 19:27:02