Tour d'Energie
Sun, April 26, 2026
37073 Göttingen
37073 Göttingen
Wettbewerbe
- 45k Road cycling
- 45k Road cycling (teams)
- 100k Road cycling
Race Overview
| Date: | Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:25 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 45 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 510 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 510m and descents with a total elevation loss of 510m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sparkassen-Arena, Schützenplatz 1, 37081 Göttingen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bürgerstraße, 37073 Göttingen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:25 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 45 K |
| Teams: | 2-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 510 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 510m and descents with a total elevation loss of 510m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sparkassen-Arena, Schützenplatz 1, 37081 Göttingen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bürgerstraße, 37073 Göttingen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:50 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 100 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1080 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1080m and descents with a total elevation loss of 1080m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sparkassen-Arena, Schützenplatz 1, 37081 Göttingen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bürgerstraße, 37073 Göttingen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
17235/994400/2026-03-20 21:15:05