Ueckemünder Weihnachtslauf
November 2026
17373 Ueckermünde
17373 Ueckermünde
Wettbewerbe
- 2k Walk
- 5k Run & Walk
- 9.4k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 2 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ueckermünde, Goethestraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ueckermünde, Goethestraße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ueckermünde, Goethestraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ueckermünde, Goethestraße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 9.4 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ueckermünde, Goethestraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ueckermünde, Goethestraße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
3560/987845/2025-12-11 10:21:02