20. Brakelsieker Volkslauf "Am Fuße des Mörths"
Sat, October 10, 2026
32816 Schieder-Schwalenberg
32816 Schieder-Schwalenberg
Wettbewerbe
- 5k Walk/Nordic walk
- 5k
- 9k Walk/Nordic walk
- 9k
- 15k
Race Overview
| Date: | Saturday, October 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:45 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Brakelsiek
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Brakelsiek
Race Overview
| Date: | Saturday, October 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Brakelsiek
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Brakelsiek
Race Overview
| Date: | Saturday, October 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:45 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 9 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Brakelsiek
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Brakelsiek
Race Overview
| Date: | Saturday, October 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 9 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Brakelsiek
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Brakelsiek
Race Overview
| Date: | Saturday, October 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 15 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Brakelsiek
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Brakelsiek
Nearby accommodations
Contact
6299/984051/2025-11-08 22:29:04