Waldlauf auf den Hinsbecker Höhen
January 2027
41334 Nettetal-Hinsbeck
41334 Nettetal-Hinsbeck
Wettbewerbe
- 5k
- 7.5k Walk/Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 16, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Heide 1, 41334 Nettetal-Hinsbeck
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 16, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:40 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 7.5 K |
| Participants: | everybody |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Heide 1, 41334 Nettetal-Hinsbeck
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 16, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Heide 1, 41334 Nettetal-Hinsbeck
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
2720/991026/2026-01-29 14:21:02