Walter Eifert Crosslauftag
March 2027
65812 Bad Soden-Neuenhain
65812 Bad Soden-Neuenhain
Wettbewerbe
- 1.0k
- 3k
- 4.2k
- 6.3k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 03:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.95 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Am Sauerborn
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Am Sauerborn
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:50 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Am Sauerborn
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Am Sauerborn
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.2 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Am Sauerborn
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Am Sauerborn
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6.3 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Am Sauerborn
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Am Sauerborn
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
2791/995124/2026-03-26 15:21:02