Wasserstraßen Oktoberlauf
Sat, August 8, 2026
32469 Petershagen
32469 Petershagen
Wettbewerbe
- 4.6k
- 4.6k Walk
- 10k
- 17.5k
Race Overview
| Date: | Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:20 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schülerweg 9, 32469 Petershagen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schülerweg 9, 32469 Petershagen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:10 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schülerweg 9, 32469 Petershagen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 17.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schülerweg 9, 32469 Petershagen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
3746/994579/2026-03-24 19:01:03