Zschopautallauf
August 2026
09648 Mittweida
09648 Mittweida
Wettbewerbe
- 2.7k
- 3.2k relay
- 7.5k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.7 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weinsdorfer Str. 34, 09648 Mittweida
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weinsdorfer Str. 34, 09648 Mittweida
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3.2 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weinsdorfer Str. 34, 09648 Mittweida
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weinsdorfer Str. 34, 09648 Mittweida
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 7.5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weinsdorfer Str. 34, 09648 Mittweida
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weinsdorfer Str. 34, 09648 Mittweida
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
29582/975428/2025-09-05 12:11:05