OOTYULTRA
March 2027
643001 OOTY
643001 OOTY
Wettbewerbe
- 15k
- 30k
- 60k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 28, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 15 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 488 meters |
| Maximum number of entries: | 125 starters |
Video
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 488m and descents with a total elevation loss of 488m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Anandagiri Holiday Home, OOTY, INDIA
When:
Sun, 04.07, 19
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tea Park, Battarakambi, Ooty-Kotagiri Road, , 643001 OOTY
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 28, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 30 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1053 meters |
| Time limit: | 5:30 hours |
| Maximum number of entries: | 175 starters |
Video
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 1053m and descents with a total elevation loss of 1053m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Anandagiri Holiday Home, OOTY, INDIA
When:
Sun, 04.07, 19
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tea Park, Battarakambi, Ooty-Kotagiri Road, , 643001 OOTY
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 28, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 60 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1947 meters |
| Time limit: | 10:30 hours |
| Maximum number of entries: | 200 starters |
Video
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 1947m and descents with a total elevation loss of 1947m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Anandagiri Holiday Home, OOTY, INDIA
When:
Sun, 04.07, 19
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tea Park, Battarakambi, Ooty-Kotagiri Road, , 643001 OOTY
Nearby accommodations
Contact
16206/996989/2026-04-10 06:11:04