Haspa Marathon Hamburg
Sun, April 26, 2026
20357 Hamburg
20357 Hamburg
Wettbewerbe
- 13.1M
- 21.1k Handcycling
- 26.2M relay
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:25 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 2:30 hours |
| Maximum number of entries: | 4 starters |
Video
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hamburg, Messe, Hamburg/ Höhe Lagerstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hamburg, Messe, Hamburg/ Höhe Lagerstraße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:24 AM |
| Sport: | handcycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 21.0975 K |
Video
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hamburg, Messe, Hamburg/ Höhe Lagerstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hamburg, Messe, Hamburg/ Höhe Lagerstraße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 12 |
| Relay: | 4-person relay |
| Relay handoff point: | 15.6 / 11.5 / 5.4 / 9.7 km |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 6:50 hours |
| Maximum number of entries: | 1.500 starters |
Video
Age restrictions
Participants must be 12 or older on race day.
Pacers
Pacers will be available for the following target times: 3:00, 3:15, 3:30, 3:45, 4:00, 4:15, 4:30, 4:45 and 5:00.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hamburg, Messe, Hamburg/ Höhe Lagerstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hamburg, Messe, Hamburg/ Höhe Lagerstraße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 06:20:00 hours |
| Maximum number of entries: | 14.000 starters |
Video
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hamburg, Messe, Hamburg/ Höhe Lagerstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hamburg, Messe, Hamburg/ Höhe Lagerstraße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
Marathon Hamburg Veranstaltungs GmbH
Fuhlsbüttler Str. 415 a
20309 Hamburg
Germany
Tel.: 01805-100 250
Email: service@marathonhamburg.de
Links: Official race info |
Website
Fuhlsbüttler Str. 415 a
20309 Hamburg
Germany
Tel.: 01805-100 250
Email: service@marathonhamburg.de
Links: Official race info |
Website
87/964301/2025-06-14 20:25:02