Challenge Almere-Amsterdam
Sat, September 12, 2026
1315 Almere
1315 Almere
Wettbewerbe
- Swim & Bike (91,9 km)
- Swim & Bike (183,8 km)
- Triathlon (Half distance )
- Relay triathlon (Half distance )
- Triathlon (Full distance)
- Relay triathlon (Full distance)
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:50 AM |
| Sport: | Swim & Bike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 91.9 K |
| Swimming: | 1.9 K |
| Running: | 90 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Esplanade 10, 1315 Almere
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:50 AM |
| Sport: | Swim & Bike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 183.8 K |
| Swimming: | 3.8 K |
| Running: | 180 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Esplanade 10, 1315 Almere
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:50 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.9 M |
| Cycling: | 90 M |
| Running: | 13.1 M (21,0975 K) |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Esplanade 10, 1315 Almere
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:50 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.9 M |
| Cycling: | 90 M |
| Running: | 13.1 M (21,0975 K) |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Esplanade 10, 1315 Almere
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 3.8 M |
| Cycling: | 180 M |
| Running: | 26.2 M (42,195 K) |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Esplanade 10, 1315 Almere
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:50 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 3.8 M |
| Cycling: | 180 M |
| Running: | 26.2 M (42,195 K) |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Esplanade 10, 1315 Almere
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
27186/988689/2025-12-20 15:45:05