Spitsbergen Marathon
May 2026
Longyearbyen
Longyearbyen
Wettbewerbe
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Svalbardhallen, Longyearbyen
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Svalbardhallen, Longyearbyen
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Svalbardhallen, Longyearbyen
Nearby accommodations
Contact
165/963564/2025-06-12 11:41:02