Course pédestre Run Evasion Rhône
March 2027
1200 Genève
1200 Genève
Wettbewerbe
- 9k Trailrun
- 9k Walk
- 15k Walk/Nordic walk
- 15k Trailrun
- 24k Trailrun
- 24k Trailrun (relay)
- 48k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 9 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 80 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 80m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 9 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 80 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 80m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 15 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 285 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 285m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 15 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 285 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 285m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 24 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 430 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 430m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 24 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 430 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 430m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 48 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 807 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 807m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
5523/995127/2026-03-26 15:41:03