Scenic Trail
June 12 - June 14, 2026
6950 Tesserete
6950 Tesserete
Wettbewerbe
- 5k Trailrun
- 83k Trailrun
- 120k Trailrun
- 18k Run & Walk
- 31k Trailrun
- 54k Trailrun
- 4.5k Trailrun
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 180 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 180m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
6950 Tesserete
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:59 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 83 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 6000 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 6000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
6950 Tesserete
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:59 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 120 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 8700 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 8700m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
6950 Tesserete
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 18 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 850 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 850m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
6950 Tesserete
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 31 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1825 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1825m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
6950 Tesserete
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 54 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3800 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3800m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
6950 Tesserete
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.5 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 890 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 890m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
6950 Tesserete
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
27489/988476/2025-12-18 22:35:04