Trailrun Chur
Sun, June 14, 2026
7074 Chur
7074 Chur
Wettbewerbe
- 6.3k Trailrun
- 12.5k Trailrun
- 15.8k Trailrun
- 30.5k Trailrun
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.3 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 410 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 410m and descents with a total elevation loss of 410m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Riedboden , 7074 Malix
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 12.5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1300 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1300m and descents with a total elevation loss of 1300m.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 12.5k Trailrun .
Where:
Alexanderplatz, Chur
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 15.8 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 800 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 800m and descents with a total elevation loss of 800m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Riedboden , 7074 Malix
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 30.5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2100 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2100m and descents with a total elevation loss of 2100m.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 30.5k Trailrun .
Where:
Alexanderplatz, Chur
Nearby accommodations
Contact
17337/992945/2026-03-06 19:45:05