Emerald Isle Marathon, Half Marathon and 5K
October 2026
Emerald Isle, NC 28594
Emerald Isle, NC 28594
Wettbewerbe
- 5k
- 13.1M
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
101 Islander Dr., Emerald Isle, NC 28594, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
101 Islander Dr., Emerald Isle, NC 28594, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:35 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
101 Islander Dr., Emerald Isle, NC 28594, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
101 Islander Dr., Emerald Isle, NC 28594, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
101 Islander Dr., Emerald Isle, NC 28594, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
101 Islander Dr., Emerald Isle, NC 28594, US
Nearby accommodations
Contact
18491/985447/2025-11-22 17:47:09