Federal Cup 5k
Lakewood, CO 80401
- 1k
- 5k Walk
- 5k
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Bicentennial Park, Corner of 4th and Main St on Denver Federal Center Campus, Lakewood, CO 80401, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bicentennial Park, Corner of 4th and Main St on Denver Federal Center Campus, Lakewood, CO 80401, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Bicentennial Park, Corner of 4th and Main St on Denver Federal Center Campus, Lakewood, CO 80401, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bicentennial Park, Corner of 4th and Main St on Denver Federal Center Campus, Lakewood, CO 80401, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:50 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Bicentennial Park, Corner of 4th and Main St on Denver Federal Center Campus, Lakewood, CO 80401, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bicentennial Park, Corner of 4th and Main St on Denver Federal Center Campus, Lakewood, CO 80401, US
Nearby accommodations
Contact
25741/1003520/2026-05-14 09:13:06