Labor of Love 5K, 10K, 1/2 Marathon, Marathon, and 50K
Las Vegas, NV 89124
- 5k
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
- 50k
- 50M
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Lovell Canyon Road at Highway 160, Las Vegas, NV 89124, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Lovell Canyon Road at Highway 160, Las Vegas, NV 89124, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Lovell Canyon Road at Highway 160, Las Vegas, NV 89124, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Lovell Canyon Road at Highway 160, Las Vegas, NV 89124, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Lovell Canyon Road at Highway 160, Las Vegas, NV 89124, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Lovell Canyon Road at Highway 160, Las Vegas, NV 89124, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Lovell Canyon Road at Highway 160, Las Vegas, NV 89124, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Lovell Canyon Road at Highway 160, Las Vegas, NV 89124, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 50 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Lovell Canyon Road at Highway 160, Las Vegas, NV 89124, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Lovell Canyon Road at Highway 160, Las Vegas, NV 89124, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 50 M |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Lovell Canyon Road at Highway 160, Las Vegas, NV 89124, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Lovell Canyon Road at Highway 160, Las Vegas, NV 89124, US
Nearby accommodations
Contact
25572/993813/2026-03-19 08:11:07