Newport Rhode Races
April 2027
Newport, RI 02840
Newport, RI 02840
Wettbewerbe
- 1M
- 5k
- 13.1M
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1 M |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
175 Memorial Blvd, Easton's Beach, Newport, RI 02840, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
175 Memorial Blvd, Easton's Beach, Newport, RI 02840, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Maximum number of entries: | 450 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
175 Memorial Blvd, Easton's Beach, Newport, RI 02840, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
175 Memorial Blvd, Easton's Beach, Newport, RI 02840, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Maximum number of entries: | 1.500 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
175 Memorial Blvd, Easton's Beach, Newport, RI 02840, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
175 Memorial Blvd, Easton's Beach, Newport, RI 02840, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Maximum number of entries: | 475 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
175 Memorial Blvd, Easton's Beach, Newport, RI 02840, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
175 Memorial Blvd, Easton's Beach, Newport, RI 02840, US
Nearby accommodations
Contact
21487/998932/2026-04-23 12:11:05