Rattler Trail Races
April 2027
Colorado Springs, CO 80917
Colorado Springs, CO 80917
Wettbewerbe
- 5k Trailrun
- 10k Trailrun
- 25k Trailrun
- 50k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Palmer Park Community Playground, 80917 Colorado Springs, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Palmer Park Community Playground, 80917 Colorado Springs, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 25 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Palmer Park Community Playground, 80917 Colorado Springs, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 50 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Palmer Park Community Playground, 80917 Colorado Springs, US
Nearby accommodations
Contact
30106/1000155/2026-04-30 08:56:20