Stars and Stripes Half Marathon and 5K/10K
Sat, July 18, 2026
New Braunfels, TX 78130
New Braunfels, TX 78130
Wettbewerbe
- 1k
- 5k
- 5k Walk
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 1 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1178 Kroesche Ln, New Braunfels, TX 78130, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1178 Kroesche Ln, New Braunfels, TX 78130, US
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1178 Kroesche Ln, New Braunfels, TX 78130, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1178 Kroesche Ln, New Braunfels, TX 78130, US
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:15 AM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1178 Kroesche Ln, New Braunfels, TX 78130, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1178 Kroesche Ln, New Braunfels, TX 78130, US
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1178 Kroesche Ln, New Braunfels, TX 78130, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1178 Kroesche Ln, New Braunfels, TX 78130, US
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1178 Kroesche Ln, New Braunfels, TX 78130, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1178 Kroesche Ln, New Braunfels, TX 78130, US
Nearby accommodations
Contact
26481/994526/2026-03-24 18:23:04