Sunburst Races - South Bend
May 2026
South Bend, IN 46601
South Bend, IN 46601
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Maximum number of entries: | 3.000 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
525 S. Lafayette Blvd., South Bend, IN 46601, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
525 S. Lafayette Blvd., South Bend, IN 46601, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 5 K |
| Maximum number of entries: | 2.000 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
525 S. Lafayette Blvd., South Bend, IN 46601, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
525 S. Lafayette Blvd., South Bend, IN 46601, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Maximum number of entries: | 1.250 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
525 S. Lafayette Blvd., South Bend, IN 46601, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
525 S. Lafayette Blvd., South Bend, IN 46601, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Maximum number of entries: | 1.250 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
525 S. Lafayette Blvd., South Bend, IN 46601, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
525 S. Lafayette Blvd., South Bend, IN 46601, US
Nearby accommodations
Contact
24043/963452/2025-06-12 09:11:06