Twilight Red Rock 1/2 Marathon, 10K, and 5K
October 2026
Las Vegas, NV 89138
Las Vegas, NV 89138
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:05 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Red Rock Canyon NCA, Red Rock Canyon Scenic Drive, Las Vegas, NV 89138, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Red Rock Canyon NCA, Red Rock Canyon Scenic Drive, Las Vegas, NV 89138, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Red Rock Canyon NCA, Red Rock Canyon Scenic Drive, Las Vegas, NV 89138, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Red Rock Canyon NCA, Red Rock Canyon Scenic Drive, Las Vegas, NV 89138, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Red Rock Canyon NCA, Red Rock Canyon Scenic Drive, Las Vegas, NV 89138, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Red Rock Canyon NCA, Red Rock Canyon Scenic Drive, Las Vegas, NV 89138, US
Nearby accommodations
Contact
25584/985818/2025-11-22 17:55:10