VCTC XC Summer Series
Bronx, NY 10471
- 5k
- 5k
- 4M relay
- 5k
- 5k
- 5k
Race Overview
| Date: | expected Thursday, May 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Van Cortlandt Park, Tortoise and Hare Statue, across from Lloyd's Carrot Cakes,, 6087 Broadway, Bronx, NY 10471, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Van Cortlandt Park, Tortoise and Hare Statue, across from Lloyd's Carrot Cakes,, 6087 Broadway, Bronx, NY 10471, US
Race Overview
| Date: | expected Thursday, June 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Van Cortlandt Park, Tortoise and Hare Statue, across from Lloyd's Carrot Cakes,, 6087 Broadway, Bronx, NY 10471, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Van Cortlandt Park, Tortoise and Hare Statue, across from Lloyd's Carrot Cakes,, 6087 Broadway, Bronx, NY 10471, US
Race Overview
| Date: | expected Thursday, June 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4 M |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Van Cortlandt Park, Tortoise and Hare Statue, across from Lloyd's Carrot Cakes,, 6087 Broadway, Bronx, NY 10471, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Van Cortlandt Park, Tortoise and Hare Statue, across from Lloyd's Carrot Cakes,, 6087 Broadway, Bronx, NY 10471, US
Race Overview
| Date: | expected Thursday, July 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Van Cortlandt Park, Tortoise and Hare Statue, across from Lloyd's Carrot Cakes,, 6087 Broadway, Bronx, NY 10471, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Van Cortlandt Park, Tortoise and Hare Statue, across from Lloyd's Carrot Cakes,, 6087 Broadway, Bronx, NY 10471, US
Race Overview
| Date: | expected Thursday, July 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Van Cortlandt Park, Tortoise and Hare Statue, across from Lloyd's Carrot Cakes,, 6087 Broadway, Bronx, NY 10471, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Van Cortlandt Park, Tortoise and Hare Statue, across from Lloyd's Carrot Cakes,, 6087 Broadway, Bronx, NY 10471, US
Race Overview
| Date: | expected Thursday, August 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Van Cortlandt Park, Tortoise and Hare Statue, across from Lloyd's Carrot Cakes,, 6087 Broadway, Bronx, NY 10471, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Van Cortlandt Park, Tortoise and Hare Statue, across from Lloyd's Carrot Cakes,, 6087 Broadway, Bronx, NY 10471, US
Nearby accommodations
Contact
21150/1005694/2026-05-26 19:11:05