Marathon des Alpes-Maritimes (Nice - Cannes)
Sun, November 8, 2026
06200 Nizza
06200 Nizza
Wettbewerbe
- 20k
- 26.2M
- 26.2M relay
Race Overview
| Date: | Sunday, November 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 20 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Départ
When:
Sun, 11.13, 16 after 08:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zone de récupér
When:
Thu, 11.10, 16
Fri, 11.11, 16
Sat, 11.12, 1617:00 - 20:00
10:00 - 19:00
09:00 - 20:00
Race Overview
| Date: | Sunday, November 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 20 |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 06:00 hours |
Age restrictions
Participants must be 20 or older on race day.
Pacers
Pacers will be available for the following target times: 3:00, 3:15, 3:30, 3:45, 4:00, 4:15 and 4:30.
Course
This race is on a flat course. The start and finish lines are in different locations.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Départ
When:
Sun, 11.13, 16 after 08:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zone de récupér
When:
Thu, 11.10, 16
Fri, 11.11, 16
Sat, 11.12, 1617:00 - 20:00
10:00 - 19:00
09:00 - 20:00
Race Overview
| Date: | Sunday, November 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Relay: | 2-person relay |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 06:00 hours |
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This race is on a flat course. The start and finish lines are in different locations.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Départ
When:
Sun, 11.13, 16 after 08:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zone de récupér
When:
Thu, 11.10, 16
Fri, 11.11, 16
Sat, 11.12, 1617:00 - 20:00
10:00 - 19:00
09:00 - 20:00
Nearby accommodations
Contact
574/998223/2026-04-21 15:23:02