19. Altenbacher Lauf "Rund um den Eichberg"
Sun, June 7, 2026
69198 Altenbach
69198 Altenbach
Wettbewerbe
- 3k Inline skating
- 5.2k Walk/Nordic walk
- 5.2k
- 10.4k Walk/Nordic walk
- 10.4k
- 21k
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | (inline) skating |
| Distance: | 3 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
69198 Altenbach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
69198 Altenbach
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.2 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
69198 Altenbach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
69198 Altenbach
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.2 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
69198 Altenbach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
69198 Altenbach
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.4 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
69198 Altenbach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
69198 Altenbach
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.4 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
69198 Altenbach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
69198 Altenbach
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 21 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
69198 Altenbach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
69198 Altenbach
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
28004/991623/2026-02-11 18:11:05