Ermstalmarathon
Sun, July 12, 2026
72555 Metzingen
72555 Metzingen
Wettbewerbe
- 5k
- 7.5k Walk/Nordic walk
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kelternplatz, 72555 Metzingen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kelternplatz, 72555 Metzingen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kelternplatz, 72555 Metzingen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kelternplatz, 72555 Metzingen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
494/988668/2025-12-19 21:29:02