Montagslauf Rund um Mackenzell
June 2026
36088 Hünfeld- Mackenzell
36088 Hünfeld- Mackenzell
Wettbewerbe
- 5.3k
- 6k Nordic walk
- 10k
- 14k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Monday, June 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.3 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, 36088 Hünfeld-Mackenzell
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Monday, June 29, 2026 |
|---|---|
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 6 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, 36088 Hünfeld-Mackenzell
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Monday, June 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, 36088 Hünfeld-Mackenzell
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Monday, June 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 14 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, 36088 Hünfeld-Mackenzell
Nearby accommodations
Contact
16418/969348/2025-07-12 19:11:04