16. Sempacherseelauf
Sat, May 2, 2026
6210 Sursee
6210 Sursee
Highlights & Special Features
Popular with young & old
Small event with a informal, small-town feel
Small event with a informal, small-town feel
Special benefits for participants
Participants receive a premium gift / Especially low entry fees / Covered clothing area / Fast athletes have a good chance at placing since top/pro athletes are not sponsored.
Participants receive a premium gift / Especially low entry fees / Covered clothing area / Fast athletes have a good chance at placing since top/pro athletes are not sponsored.
Special course features
Easy course, good for novices / Fantastic outdoor scenery / Through an historic old town
Easy course, good for novices / Fantastic outdoor scenery / Through an historic old town
Race venue and surrounding area
Popular area for a family vacation / Popular area for an active vacation / Historic old towns worth seeing
Popular area for a family vacation / Popular area for an active vacation / Historic old towns worth seeing
Traffic
Easily reached with public transportation / Finish line easily reached with public transportation / Start and finish easily reached with public transportation / Plenty of parking for all participants
Easily reached with public transportation / Finish line easily reached with public transportation / Start and finish easily reached with public transportation / Plenty of parking for all participants
Wettbewerbe
- 5.3k
- 10.1k
- 21k relay
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Saturday, May 2, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.3 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 12 |
| Entry fees: | 40.00 to 60.00 CHF |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 40 meters |
| Time limit: | 55 min. hours |
Video
Entry Fee
The entry fee varies depending on when you register:
- 40.00 CHF up to and including Wed, December 31, 2025
- 45.00 CHF up to and including Sat, February 28, 2026
- 50.00 CHF up to and including Sun, April 26, 2026
- 60.00 CHF up to and including Sat, May 02, 2026
Age restrictions
Participants must be 12 or older on race day.
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Closing date for entries
The closing date for entries is Saturday, May 2, 2026 .Day-of registration
Late entries are accepted on race day.Late registration
Late registration is accepted until one hour before the start. The late registration entry fee is 60.00 CHF. The entry fee can be paid in cash on-site.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martigny-Platz, 6210 Sursee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 2, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.1 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 14 |
| Entry fees: | 45.00 to 65.00 CHF |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 30 meters |
| Time limit: | 85 min. hours |
Video
Entry Fee
The entry fee varies depending on when you register:
- 45.00 CHF up to and including Wed, December 31, 2025
- 50.00 CHF up to and including Sat, February 28, 2026
- 55.00 CHF up to and including Sun, April 26, 2026
- 65.00 CHF up to and including Sat, May 02, 2026
Age restrictions
Participants must be 14 or older on race day.
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Closing date for entries
The closing date for entries is Saturday, May 2, 2026 .Day-of registration
Late entries are accepted on race day.Late registration
Late registration is accepted until one hour before the start. The late registration entry fee is 65.00 CHF. The entry fee can be paid in cash on-site.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martigny-Platz, 6210 Sursee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:05 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 21 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 14 |
| Relay: | 2-person relay |
| Relay handoff point: | 10 / 11.1 km |
| Entry fees: | 75.00 to 115.00 CHF |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 60 meters |
| Time limit: | 175 min. hours |
Video
Entry Fee
The entry fee varies depending on when you register:
- 75.00 CHF up to and including Wed, December 31, 2025
- 85.00 CHF up to and including Sat, February 28, 2026
- 95.00 CHF up to and including Sun, April 26, 2026
- 115.00 CHF up to and including Sat, May 02, 2026
Age restrictions
Participants must be 14 or older on race day.
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Closing date for entries
The closing date for entries is Saturday, May 2, 2026 .Day-of registration
Late entries are accepted on race day.Late registration
Late registration is accepted until one hour before the start. The late registration entry fee is 115.00 CHF. The entry fee can be paid in cash on-site.
Pacers
Pacers will be available for the following target times: 1:30, 1:40, 1:50 and 2:00.
You will recognize pacers by
You will recognize pacers by
- colored balloons marked with the target time and
- conspicuous T-shirts.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martigny-Platz, 6210 Sursee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 2, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 16 |
| Entry fees: | 50.00 to 70.00 CHF |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 60 meters |
Video
Entry Fee
The entry fee varies depending on when you register:
- 50.00 CHF up to and including Wed, December 31, 2025
- 55.00 CHF up to and including Sat, February 28, 2026
- 60.00 CHF up to and including Sun, April 26, 2026
- 70.00 CHF up to and including Sat, May 02, 2026
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Closing date for entries
The closing date for entries is Saturday, May 2, 2026 .Day-of registration
Late entries are accepted on race day.Late registration
Late registration is accepted until one hour before the start. The late registration entry fee is 70.00 CHF. The entry fee can be paid in cash on-site.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martigny-Platz, 6210 Sursee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Sempacherseelauf c/o GO-ON Events GmbH
Kornfeldstrasse 1
6210 Sursee
Switzerland
Tel.: 041 921 13 11
Email: info@sempacherseelauf.ch
Link:
Website
Kornfeldstrasse 1
6210 Sursee
Switzerland
Tel.: 041 921 13 11
Email: info@sempacherseelauf.ch
Link:
Website
6096/986828/2025-11-30 15:49:03