Kilimanjaro Trail Run
August 2026
Kilimanjaro
Kilimanjaro
Wettbewerbe
- 13.1M
- 26.2M
- 67k
- 74k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
West Kilimanjaro, Kilimanjaro
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
West Kilimanjaro, Kilimanjaro
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 67 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
West Kilimanjaro, Kilimanjaro
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 74 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
West Kilimanjaro, Kilimanjaro
Nearby accommodations
Contact
27294/976149/2025-09-12 07:41:04