Delightful Run for Women - Sat. June 1, at 9am
Albany, NY 12210
- 0.1k
- 0.1k
- 0.2k
- 0.4k
- 1M
- 1.9M
- 5k
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.05 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:05 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.1 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.2 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.4 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1 M |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1.86 M |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Downtown Albany, Washington Avenue and Eagle Street, Albany, NY 12210, US
Nearby accommodations
Contact
20906/963592/2025-06-12 12:51:03