Sioux Falls Marathon
Sioux Falls, SD 57104
- 5k
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Denny Sanford PREMIER Center, 1201 N. West Ave, Sioux Falls, SD 57104, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Denny Sanford PREMIER Center, 1201 N. West Ave, Sioux Falls, SD 57104, US
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Denny Sanford PREMIER Center, 1201 N. West Ave, Sioux Falls, SD 57104, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Denny Sanford PREMIER Center, 1201 N. West Ave, Sioux Falls, SD 57104, US
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Denny Sanford PREMIER Center, 1201 N. West Ave, Sioux Falls, SD 57104, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Denny Sanford PREMIER Center, 1201 N. West Ave, Sioux Falls, SD 57104, US
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Denny Sanford PREMIER Center, 1201 N. West Ave, Sioux Falls, SD 57104, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Denny Sanford PREMIER Center, 1201 N. West Ave, Sioux Falls, SD 57104, US
Nearby accommodations
Contact
24855/975396/2025-09-05 10:21:04