Gresham Lilac Run
April 2027
Gresham, OR 97030
Gresham, OR 97030
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 24, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1200 N. Main Avenue, Gresham, OR 97030, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1200 N. Main Avenue, Gresham, OR 97030, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 24, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1200 N. Main Avenue, Gresham, OR 97030, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1200 N. Main Avenue, Gresham, OR 97030, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 24, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1200 N. Main Avenue, Gresham, OR 97030, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1200 N. Main Avenue, Gresham, OR 97030, US
Nearby accommodations
Contact
25186/1001620/2026-05-07 09:11:08