Austria Triathlon Podersdorf
August 2026
7141 Podersdorf am See
7141 Podersdorf am See
Wettbewerbe
- Triathlon (30,15 km)
- Triathlon (51,5 km)
- Triathlon (110,9 km)
- Triathlon (226 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.75 K |
| Cycling: | 24.4 K |
| Running: | 5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zentrumsplatz Mole 4, 7141 Podersdorf am See
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 1.5 K |
| Cycling: | 40 K |
| Running: | 10 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zentrumsplatz Mole 4, 7141 Podersdorf am See
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 1.9 K |
| Cycling: | 88 K |
| Running: | 21 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zentrumsplatz Mole 4, 7141 Podersdorf am See
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 3.8 K |
| Cycling: | 180 K |
| Running: | 42.2 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zentrumsplatz Mole 4, 7141 Podersdorf am See
Nearby accommodations
Contact
29616/975830/2025-09-11 00:11:08